Väino Leiaru

3.10.1934 - 24.04.2014

 Väino sündis 3.Oktoobril 1934.aastal Valma külas Vana-Saba talus.

 Oma isa ja teiste vanade kalurite kõrvalt õppis ta väga hästi tundma Võrtsjärve ja järvel kasutatud püügiviise. Elu jooksul olles tihedalt seotud järve ja metsaga, teadis ta loodusest väga palju.

 Olles avatud meelega hea kuulaja, oskas ta kasutada vanade meeste õpetusi nii kalapüügil kui käsitöös. Teadis, millisest pajust punuda korvi ja milline kuuseoks sobis mõrravõruks. Silm leidis metsast ka sobilikud puud, mida sai paadi ehitusel kasutatud. Kirgliku jahimehena tundis metsas olevaid loomi ja teadis ka nende liikumisradasid. 

 Esimese kalepurjeka ehitas Väino omale 1961.aastal. Seda õpetasid talle Tarvastu mehed Jaan Uibo ja Jaak Laurmaa. 2004. aastal Võrtsjärve SA poolt korraldatud paadimeistrite kursustel juhendas Väino koos Kalev Tihasega kalepurjeka ehitust. Õpipoisteks olid teiste hulgas ka Ants Leiaru ja Marko Vaher.

 Kokku valmis Väino käe all ja juhendamise abil seitse kalepurjekat ja hulk puidust sõupaate. Kindlat arvu ei osanud ta öelda. 

 Kuna kalepurjeka ehituseks puudusid täpsed joonised, siis vanad meistrid kasutasid mõõtühikuna sülda, jalga ja tolli. Õpipoiste jaoks olid need tundmatud mõõtühikud.

 Vanaisa edasiantud teadmiste, oskuste ja paadikuuris nähtud praktika põhjal , kirjutas Ivo Leiaru oma Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse eriala kursusetöö - "Sõupaadi ehitus".

Väino, Antsu ja Marko tegevustest innustatutena on nende järeltulijad seotud kale traditsioonidega.

Kaleselts MTÜ

Angela Leiaru-Indriko (+372) 52| 683 80